Uni Baby ve Migros’tan Plastik Kullanımını Azaltmak İçin İş Birliği


Migros ve Uni Baby, Yeniden Dolum İstasyonu Projesi ile bebeklere daha güzel bir dünya bırakma yolunda adım atıyor. Müşterilerin Özel Tasarlanmış Ambalajları Yeniden Doldurabileceği Uni Baby Bebek Deterjanı ve Yumuşatıcı Yeniden Dolum İstasyonu, 1 yıl süreyle pilot olarak Caddebostan MMM Migros mağazasında müşterilerle buluşacak.


Bebek bakımını ve ihtiyaçlarını ön planda tutan Uni Baby, 69 yıldır perakende sektörüne öncülük eden Migros’un desteğiyle plastik kullanımını azaltma konusunda farkındalık oluşturma ve gelecek nesillere daha güzel bir dünya bırakma yolunda önemli bir adım attı. Uni Baby, sürdürülebilirliği iş modelinin merkezinde konumlandıran ve bu alanda dünyada örnek teşkil eden öncü projelere imza atan iş ortağı Migros ile Uni Baby Bebek Deterjanı ve Yumuşatıcı Yeniden Dolum İstasyonu’nu hayata geçirdi. Yeniden Dolum İstasyonu, 1 yıl süreyle pilot olarak Caddebostan MMM Migros mağazasında müşterilerle buluşacak.

Yeniden dolum istasyonundan faydalanmak isteyenler, daha önce aldıkları “bebekler ve hassas ciltli yetişkinlere özel” Uni Baby deterjan veya yumuşatıcıların boş ambalajını Caddebostan MMM Migros mağazasına getirerek ambalajdaki barkodu okutuyor. Ardından şişesini dolum yapılacak bölüme yerleştiriyor. Dolum tuşuna bastıktan sonra dolum başlatılıyor. Dolum bittikten sonra sistemin yeniden verdiği barkod ile kasada ödeme yapılıyor. Yeniden dolum ünitesi sayesinde müşteriler doldurdukları deterjan ve yumuşatıcılarda %30 indirim fırsatından yararlanabiliyor. Müşteriler, bu adımları istasyon üzerindeki ekrandan da takip edebiliyor.


“Plastik kullanımının azaltılmasına yönelik farkındalığı artırma çalışmalarımız, hayata geçirdiğimiz iş birliklerimiz ile güçleniyor”


Migros Ticaret A.Ş. Kalite ve Çevre Yönetimi Direktörü Hülya Günay, “Migros İyi Gelecek Planımız çerçevesinde, sürdürülebilirlik alanında belirlediğimiz yol haritamız ve hedeflerimize iş ortaklarımız ve müşterilerimiz başta olmak üzere tüm paydaşlarımızı dahil ederek yarattığımız pozitif etkiyi katlıyoruz. Plastik kullanımının azaltılmasına yönelik farkındalığı artırma çalışmalarımız, hayata geçirdiğimiz iş birliklerimiz ile güçleniyor. İş Dünyası Plastik Girişimi taahhüdümüz kapsamında, operasyonlarımızda iki yılda 463 ton azalma gerçekleştirdik. Uni Baby ile Caddebostan MMM Migros mağazamızda başlattığımız Yeniden Dolum İstasyonu Projemiz ile de hem müşterilerimizin hem de doğanın kazanmasına vesile oluyoruz. Bu uygulamayı ilerleyen süreçte diğer mağazalarımıza da yaygınlaştırmayı ve deterjan satışı sebebiyle oluşan yıllık plastik atığı azaltmayı amaçlıyoruz” dedi.


“Yeniden dolum konusunda bir bilinç ve tüketicide farkındalık yaratma arzusundayız”


Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri CMO’su Bilge Çiftçi, projeye ilişkin olarak şunları söyledi: “Uni Baby bebek deterjanı kategorisinde annelerin en çok güvendiği ve tercih ettiği lider marka. Ürünlerimizi bebeklerin ihtiyaçları doğrultusunda geliştiriyor, bebek cildine yönelik hassasiyetimizi çevre için de gösteriyoruz. Yarınlara sözümüzle daha sürdürülebilir bir gelecek için değer yaratmak üzere, Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri olarak, İş Dünyası Plastik Girişimi (İPG) imzacısıyız. İPG plastik taahhütlerimiz kapsamında, 2022 yılında Uni Baby markamız altında 75 ton plastik azalttık. Tüketicilerimizin satın aldığı ambalajı birden fazla kez kullanmasına imkan sağlayan yeniden dolum istasyonuyla plastik kullanımının azaltılmasına destek olacağız. Bunun yanı sıra yeniden dolum konusunda da bir bilinç ve farkındalık yaratma arzusundayız.”