Türkiye’yi “temizlik kağıdı” ile tanıştıran Selpak, 50. yaşını kutluyor.


Türkiye’nin ilk temizlik kağıdı markası olarak doğan ve toplumda hijyen bilincinin oluşturulması için çalışan Selpak yenilikçi kimliği ile 50’inci yaşını kutluyor. 50 yıla birçok ilki sığdıran marka; Türk tüketicisine ilk kağıt mendil, ilk yumuşak tuvalet kağıdı, peçete, küçük boy kağıt havlu ve, kağıt bez ve diğergibi pek çok yeniliği hediye etti. 60’tan fazla ülkeye ihracat yapan Selpak, önümüzdeki on yıl içinde uluslararası satışların toplam satış içindeki payını yüzde 50’ye çıkarmayı hedefliyor.

Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri’nin kağıt kategorisindeki faaliyetleri bundan 50 yıl önce Selpak markası ile, Türkiye’de Yalova’da kurulan ilk özel sektör kağıt üretim tesisinde başladı. Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri’nin 1969’da 6 bin ton olan üretim kapasitesi, 2009’da açılan Manisa fabrikasının da gücü ile bugün 180 bin tona ulaştı. Bugün Selpak’ın yanı sıra Solo, Silen, Servis ve Viva markaları ile her 10 evden 6’sında Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri’nin markaları kullanılıyor. Tüketici beklentilerini en iyi karşılayan ve tüketicinin kendisini en yakın hissettiği lerin en sevdiği kağıt markası Selpak ise , kategorisinde seçkin markalı segmentte pazar lideri konumunda yer alıyor.

Selpak’ın 50. yılı nedeniyle 25 Kasım 2021 Perşembe günü düzenlenen basın toplantısında konuşan gerçekleştirilen Selpak 50. Yıl basın toplantısında Türkiye’nin ‘Temizlik Kağıdı’ ile 50 yıl önce tanıştığını söyleyen Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Eczacıbaşı Topluluğu’nun 40’lı yıllarda başlayan hikayesinin ilk büyük adımının, 1952 yılında kurulmuş, ülkemizin ilk modern endüstriyel ilaç fabrikası olduğunu, ikinci büyük adımın 1958’de kurulan seramik sağlık gereçleri fabrikası ile atıldığını, üçüncü büyük sanayi yatırımının ise temizlik kağıtları alanında faaliyet gösteren İpek Kağıt olduğunu belirterek, şunları söyledi: şunları kaydetti;

“Topluluğumuzun 40’lı yıllarda başlayan hikâyesinin ilk büyük adımı; 1952 yılında kurulmuş, ülkemizin ilk modern endüstriyel ilaç fabrikasıydı. İkinci büyük adım, 1958’de kurulan seramik sağlık gereçleri fabrikası oldu. Üçüncü büyük sanayi yatırımımız ise temizlik kâğıtları alanında İpek Kâğıt’tı. “Ülkemizin ve ihtiyaçlarının gelişimine paralel bu girişimler sayesinde Topluluğumuz da büyüdü. Topluluğumuzun bu ilk üç yatırımının ortak bir anlayışla ilerlediği muhtemelen dikkatinizi çekmiştir: Sağlık, temizlik ve hijyen alanında sunduğumuz ürünlerle, ülkemizin önce kendi kendine yetme, ardından da rekabet ile dışa açılma çabasına ortak olduk. Bugün Topluluğumuzun temel mottosunu, “‘çağdaş, kaliteli ve sağlıklı yaşamın öncüsü olmak” ’ olarak tanımlayabiliyorsak; bu, o yıllardan bu yana bu çizgide sürdürdüğümüz faaliyetlerimizin bir sonucudur. İpek Kağıt’ın Kağıt’ta Genel Müdürlük görevi üstlenmiş ü olarak görev yapmış biri olarak, bu hikâyede Selpak’ın yerinin oldukça özel olduğunu söylemeliyim. İnsanların hayatlarına en çok dokunan ve Aalışkanlıkları değiştiren en önemli markalarımızdan biri olan Selpak’ın yarım yüz yıllık yolculuğu, aslında nesilden nesile bir yolculuk… Hem Eczacıbaşı Ailesi için, hem de markamızı tercih edenler ve tüm paydaşlarımız için.”

“Selpak’ın yarım yüzyıllık başarı hikâyesi, bir markanın paydaşları ile arasında kurduğu olağanüstü bağın en iyi örneklerinden biri”

Selpak’ın üreticisi a ev sahipliği yapan Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri’nin, ev bakım, kişisel bakım, bebek bakım ve ev dışı kategorilerinde ürünler sunan en büyük Türk kişisel bakım şirketi olduğunu kaydeden Bülent Eczacıbaşı, “Kişisel bakım, rekabetin en çetin olduğu alanlardan biri… Zaman içinde ihtiyaçlar da beklentiler de değişiyor, artıyor. Araştırma, geliştirme ve inovasyon ile sürekli yenilenmek, paydaşlara en iyisini sunma yarışında ilk günkü heyecanı kaybetmemek gerekiyor. İlk kâğıt mendil, ilk yumuşak tuvalet kâğıdı, ilk peçete, küçük boy kâğıt havlu, kâğıt bez ve diğer pek çok yenilik Selpak sayesinde hayatlarımıza girdi. Öyle bir marka düşünün ki, rakip markalar bile sizin adınızla talep ediliyor. Selpak’ın yarım yüzyıllık başarı hikâyesinin, bir markanın paydaşları ile arasında kurduğu olağanüstü bağa en iyi örneklerden biri olduğunu düşünüyorum. Bugün Selpak 50. yaşında, yenilikçi ve inovatif anlayışı ile sadece yerel ve bölgesel değil, aynı zamanda küresel bir marka olma yolculuğunu da sürdürüyor. Paydaşlarının ihtiyaçlarını öngörerek, sadece yeni ürünler ve hizmetlerle değil; aynı zamanda toplumsal yatırımlarıyla da daha çok insanın hayatına dokunuyor” dedi.

“Her 10 evden 6’sında Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri’nin kağıt markaları kullanılıyor”

Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri CEO’su Alp Günvaran da, Türkiye’de 2020 yılında 3,4 milyar TL’lik ciro hacmine sahip olan ile temizlik kağıtları pazarının, kişisel bakım sektörünün en büyük kategorisi olduğunu belirterek Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri’nin Selpak, Solo, Silen, Servis ve Viva markaları ile Türkiye’de her 10 evden 6’sında yer aldığına değindi. Günvaran “Pandemi sürecinde hijyen amaçlı temizlik ve kişisel bakım ürünleri çokça tüketildi. 2021 Eylül yılsonu itibariyle temizlik kağıtlarıayı itibariyle pazarının, geçen yılın aynı dönemine göre %26 27 büyüyeceğini öngörüyoruzbüyüdü. Premium markalı segmentte kategorinin lider markası Selpak, bu yıl geçtiğimiz yılın aynı dönemi baz alındığında %27 büyüme kaydetti. Türkiye’de 1975 1970’li yılların başında 20yılında kişi başı 84 gram olan temizlik kağıdı kullanımı, 2010’da kişi başı toplam 4,2 kg’a yükseldi. Bugün ise rakamlar Türkiye’de 6,5 kg seviyesinde. Bugün hHane penetrasyonu kağıt havluda %87, tuvalet kağıdında %89 seviyesinde. Hijyen alışkanlıkları değiştiren Selpak, bu değişimde önemli bir rol oynuyor” dedi.

“Bugüne kadar üretilen Selpak kağıt uzunluğu dünyanın çevresini 9 bin 669 kez dolaşabilir”

Günvaran, Yalova ve Manisa’da iki2 temizlik kağıdı fabrikasında 180 bin ton üretim kapasitesine sahip olduklarını ve inovasyonu önceliklendirdiklerini belirterek şunları kaydetti; “Selpak bugün hala Türkiye’nin en bilinen ve beğenilenilk akla gelen, tüketici beklentilerini en iyi karşılayan ve tüketicilerin kendilerini en yakın hissettiği temizlik kağıdı markası. Bunun arkasında Selpak’ın inovasyona yaptığı yatırımın payı büyük. En iyi silme performansını sağlayan Selpak; tuvalet kağıdında ve cep mendilde Türkiye’nin en yumuşak, kağıt havluda Türkiye’nin suya en dayanıklı ve en emici ürünlerine sahip. En iyisine ihtiyaç duyulan her an için tüketicilerimizin ihtiyacını öngörüyor Ar-Ge Merkezimizde, katma değer yaratan bir yaklaşımla inovasyonu sürdürülebilirlikle entegre eden çalışmalar yapıyoruz. Selpak’ın 50 yılda ürettiği yaklaşık 1.3 milyon 1 milyon 263 bin 902 ton kağıdın uzunluğu, 9 bin 699 kez dünyanın çevresini dolaşmaya ya da aya 506 kez gidip dönmeye yetiyor.”

“10 yıl içinde uluslararası satışların toplam satışlarımız içindeki payını yüzde 50'ye çıkarmayı hedefliyoruz”

1980’li yıllardan bu yana dünyanın farklı ülkelerine ihracat yaptıklarının altını çizen Günvaran, “Selpak, bugün 60’ı aşan ülkede milyonlarca tüketiciyle buluşuyor. Şu anda Fas, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Irak, Ukrayna ve Kazakistan’da yerleşik satış ekiplerimiz bulunuyor. Azerbaycan ve BAE’de Selpak markamız için lokal üretim yapıyoruz. Farklı AFS, Irak, BAE, Ukrayna, Gürcistan ve Azerbaycan’da markamıza düzenki yatırım yapıyoruz. Çeşitli pazarlarda tüketici araştırmalarında “premium - üst kalite” segmentte ilk akla gelen markayız. Uluslararası pazarlarda gelecekteki büyümemiz için Fas'ta bir dönüştürme tesisine yatırım yapmaya karar verdik. Bu Fas’ta kuracağımız bu yeni tesis, Eczacıbaşı Topluluğu'nun Afrika kıtasındaki ilk yatırımı olacak ve uluslararası büyüme hedefimize ulaşma çabalarımızda önemli bir yere sahip olacakın temelini oluşturacak. Hedefimiz önümüzdeki on yıl içinde uluslararası satışların toplam satışlarımız içindeki payını yüzde 50'ye çıkarmak” dedi.

“Sürdürülebilirliği önceliklendirmeye devam ediyoruz”

Selpak’ın sürdürülebilirlik çalışmalarına da değinen Günvaran, “Sürdürülebilir Orman Yönetimi’ni destekliyor, kağıt ürünlerinin hammaddesi olan selülozun yüzde 100’ünü, sürdürülebilir orman yönetiminde uzman, bağımsız kuruluşlar tarafından sertifikalandırılmış tedarikçilerden satın alıyoruz. Ülke çapında hijyen eğitimine verdiğimiz önemi ortaya koyan uzun soluklu projemiz ise 2002 yılında başlatılan “Selpak İlköğretim Okulları Kişisel Hijyen Eğitimi” projesidir. 19 yılda 65 ilde 8500 okulda 6 milyon 250 bin öğrenciye hijyen eğitimi verdik. 2011’de başlayan Tuvalete Merhaba projesiyle 6 ilde 350 binden fazla ebeveyne eğitim verilmesini sağladık, dijitalleşme ile beraber milyonlarca ebeveyne ulaştık. Önümüzdeki dönemde daha fazla çocuğun tuvalete ve hijyene merhaba demesini sağlamak üzere çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
 

(*)IPSOS (mat Q2-2021)

 

Selpak Hakkında:

Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri markası olan ve tüketici için gerçek anlamda değer yaratan, ‘ilklerin markası’ konumundaki Selpak, sadece adıyla özdeşleşen kağıt mendil ile değil; tuvalet kağıdı, kağıt havlu, kağıt mendil, peçete ve kutu mendil gibi tüm ürün kategorilerinde ‘en’lere sahip ürünleri sunmaktadır. Selpak markası, Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri Temizlik Kağıtları fabrika çalışanlarının önerileri doğrultusunda, kağıdın temel hammaddesi olan selülozun "Sel” hecesi ile temizliği çağrıştıran "Pak" kelimesinin birleşimi ile oluşturulmuştur. Kişisel hijyen alanında Türkiye'nin öncü markalarından biri olan Selpak, tüketicilerin hijyeni ve konforu için üstün kalitede yenilikçi ürünler geliştirmeye devam etmektedir. https://www.selpak.com.tr/
 

Detaylı bilgi için:
Güliz Şengüler / Essance İstanbul İletişim Danışmanlığı / 0530 384 62 78 / guliz.senguler@essance-istanbul.com
Tutku Saraç / Essance İstanbul İletişim Danışmanlığı / 0553 093 88 62 / tutku.sarac@essance-istanbul.com